Porady

Nie dopatruj się awarii w turbosprężarce, jeżeli zauważysz niedomagania w pracy silnika


Bardzo często turbosprężarka w doskonałym stanie jest demontowana i wymieniana na nową z powodu pozornie złego jej działania. Silnik, to system naczyń połączonych. Zanim stwierdzisz, że winna jest turbosprężarka sprawdź w zakładce „Przyczyny awarii”  możliwe objawy i przyczyny nieprawidłowego działania któregoś z układów silnika, który ma wpływ na prawidłową pracę turbosprężarki.  


Pamiętaj o wrogach Twojej turbosprężarki


- niewłaściwa eksploatacja

- zaniedbania wymiany oleju, filtrów oleju i powietrza

-  niedostateczny poziom oleju

- zaniedbania i ignorancja mechaników naprawiających inne elementy silnika (nie dokręcone śruby wpadające do przewodu ssącego, pozostawianie nieszczelności układu dolotowego i wydechowego)

• zanieczyszczenia w oleju.

• montowanie w trakcie przeglądów złej jakości zamienników filtrów niewiadomego pochodzenia, dobieranie części „na oko”.


Dlaczego stosować wysokiej jakości filtry oleju?


Dobrej jakości filtry oleju posiadają zawór obejściowy, który chroni silnik przed sytuacją, w której brudny filtr oleju traci swoją drożność. Zawór ten (by nie zabić motoru) pozwala obejść filtrowanie i dostarczyć olej do silnika mimo zapchanego filtra. Praca brudnego filtra oleju w trybie obejścia (by-pass) prowadzi do przedostawania się zanieczyszczeń do obiegu oleju i w rezultacie do podawania zanieczyszczeń do łożyskowania turbosprężarki. Może to być przyczyną zatkania kanałów olejowych i uszkodzenia łożysk, oraz przegrzania Turbosprężarki!

Częstą przyczyna awarii turbosprężarki jest złe działanie pompy oleju. (Niewłaściwe ciśnienie, zacinanie się) w skrajnych przypadkach zdarza się, że tzw. Smok, który zasysa olej z miski olejowej jest zanieczyszczony i utrudnia pracę układu smarowania! Kontrolka na tablicy rozdzielczej pokazuje tylko ciśnienie minimalne - nie pokazuje czy ciśnienie oleju jest właściwe przy 5000 obr/min....


Nie próbuj samodzielnie naprawiać turbosprężarki


Twoja turbosprężarka jest właściwie prostym mechanizmem, ale wykonana jest z tolerancjami rzędu mikrometrów, tylko producent turbosprężarki lub fachowy zakład naprawy / regeneracji posiada urządzenia niezbędne do naprawy turbosprężarki.


Nie „tuninguj” samodzielnie turbosprężarki.


Bez względu na wszystko nie próbuj podnosić stopnia doładowania Twojej turbosprężarki, a w szczególności nie zmieniaj ustawienia regulatora ciśnienia doładowania. Jest ono tak dobrane, aby otrzymać optymalną sprawność silnika. Zbyt duże ciśnienie może spowodować wzrost temperatury silnika i uszkodzenie tłoków i / lub zużycie powierzchni panewek. Wiemy, że możesz mieć wrażenie, że twoje auto jeździ szybciej, ale…. krótko…..


Próbuj przewidywać awarie.


Jeżeli zauważysz wycieki oleju, jeżeli twoje auto czasem puszcza chmurę niebieskiego dymu, występują nienormalne drgania albo hałas pochodzący z turbosprężarki - zatrzymaj silnik. Awaria może być w tym momencie szybko usunięta. Jeżeli tego nie uczynisz, będziesz zmuszony dokonać dużo droższej naprawy.

Turbosprężarka wiruje z ogromną prędkością. Najmniejsza anomalia może błyskawicznie spowodować poważną awarię (wystarczy kilka sekund, aby z powodu niedostatecznej ilości oleju zniszczyć łożyska).


Pamiętaj o przeszkoleniu kierowcy.


Najlepsze urządzenie nie wykaże swoich możliwości, jeżeli użytkownik nie jest przygotowany do jego obsługi.

Silniki doładowane wymagają szczególnej przezorności:

• Aby wyeliminować zbyt duże zużycie turbosprężarki nie zatrzymuj silnika jeśli pracuje na wysokich obrotach ponieważ wtedy turbosprężarka wiruje nadal z ogromną prędkością, podczas gdy ciśnienie oleju spada do zera.

• Uruchamiając silnik poczekaj co najmniej 30 sekund na wypełnienie przewodów olejowych, a dopiero potem możesz zwiększyć obroty. Benzynowcy! Nie ruszajcie po odpaleniu auta „z kopyta” spokojnie na jedynce, 2 bieg, utrzymajcie poziom obrotów koło 2 tys. przez 2-3 sekundy i wtedy gazu…


Nie eksploatuj turbosprężarki aż do awarii.


Dziwne dźwięki - "karetka" - oznaczają, że coś jest nie tak. Minimalne niewyważenie wirników potrafi sprawić, że przy dużej prędkości obrotowej wirniki ocierają się o obudowę turbosprężarki. Czasem można z tym jeździć 5000 km a czasem 10km.... Nie ignoruj dźwięków... Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoja turbosprężarka pracuje poprawnie czuj się swobodnie pytając nas o poradę. To czy zauważysz objawy awarii na czas, przyniesie Ci oszczędności w wypadku naprawy.

UP

© Jazz  Jakub Nowak 2020

OK

Ta strona używa plików cookies.