<!-- TURBO -->
style="display:inline-block;width:200px;height:200px"
data-ad-client="ca-pub-4667959227493640"
data-ad-slot="6248938895">

regeneracja turbosprężarek, naprawa, turbo, actuator, mieszek, łożyska, wyważarka, Łask, Sieradz, Zduńska wola, Piotrków, Bełchatów, Tuszyn, Szczerców, Łódź, Pabianice, Wieluń, Poddębice, Kutno, Włocławek, Radomsko Renault, VW, BMW, VOLVO, MERCEDES, FIAT, GOLF, LAGUNA, saab, MITSUBISHI, VOLKSWAGEN, VW, MAZDA, RENAULT, SCENIC, GT1749V, VNT, KKK, GARRETT, 1544, LANCIA, volkswagen hyundai, kia, daewoo, alfa romeo, audi, isuzu, opel, mitsubishi, PERKINS, toyota, skoda

Przyczyny awarii

Jeżeli Państwa turbosprężarka pracuje niewłaściwie z powodu innego niż jej samoistne zużycie, wymiana jej na nową lub regenerowaną bez usunięcia przyczyny awarii zazwyczaj nie daje rezultatu.
80% awarii turbosprężarek jest spowodowana:1. Uszkodzeniem, poprzez wpadnięcie ciała obcego w układ wirujący.

2. Zanieczyszczonym olejem (zaniedbania wymiany oleju).

3. Niedostatecznemu smarowaniu (uszkodzenia pomp oleju, niedrożność  tzw. smoka, zatkany filtr oleju).

4. Wysoką temperaturą spalin (zła regulacja, chiptuning, nieszczelności). 

5. Uszkodzonym Intercoolerem lub inną nieszczelnością układu ssącego lub wydechowego ( katalizator, filtr czastek stałych)

6. Zatkanym lub zamarzniętym układem odpowietrzenia skrzyni korbowej silnika. 

7. Awariami urządzeń odpowiedzialnych za sterowanie wydajnością Turbosprężarki (Zapieczenie mechanizmu VNT, niesprawne actuatory, elektrozawory, czujniki ciśnienia doładowania itp.


Tabela poniżej przedstawia objawy nieprawidłowego działania urządzenia. Znajdziecie tam Państwo informację o prawdopodobnych przyczynach awarii turbosprężarki, oraz o tym, co należy naprawić w Państwa samochodzie, by nowa lub regenerowana turbina pracowała bez zarzutów.

1. Na zdjęciu wyżej widać uszkodzone łopatki koła kompresji. Uszkodzenie zostało spowodowane wpadnięciem ciała obcego w wirnik, lub przekroczeniem prędkości obrotowej TB.
  Ciało obce wpadające w układ wirujący (np. ukruszony kawałek filtra odmy lub zassanie ciała obcego poprzez nieszczelny ukł. ssący) zazwyczaj prowadzi do oderwania  jednej, bądź kilku łopatek. Powoduje to niewyważenie układu, co prowadzi do poważnego uszkodzenia wszystkich elementów turbosprężarki.
  Zdarza się, że oderwanie łopatki (oderwanie pojedynczej łopatki, która uszkadza inne), lub nawet rozerwanie koła kompresji na kilka części spowodowane jest przekroczeniem prędkości obrotowej TB. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji gdy uszkodzony jest czujnik ciśnienia doładowania, i/lub wadliwe działanie VNT.  Zależnie od sposobu sterowania TB - może być spowodowane uszkodzeniem actuatora lub elektrozaworu sterującego pracą TB, lub nieszczelnością w układzie ssącym (TB - kol. ssący)


2.Tu mamy 1.6hdi/tdci. Nastąpił brak smarowania spowodowany utrudnionym przepływem oleju przez przewód  doprowadzający olej do turbosprężarki (złogi spalonego oleju jak cholesterol w żyłach ograniczają przepływ czynnika smarującego) , lub zatkaniem sitka zamontowanego w przewodzie doprowadzającym olej do TB. (Ford, Peugeot, Citroen, Mazda, Volvo 106-110KM). W tym silniku (podobnie jak w 1.9 dci 120 KM Renault / Volvo /  Mitsubischi / Nissan)  prawdopodobna jest niedrożność filtra pompy oleju (tzw. smoka) co prowadzi do  uszkodzenia pompy oleju. (praca bez czynnika)  - Konsekwencje -  Brak ciśnienia oleju, gwałtowne zatarcie turbiny - urwany wałek, zapieczone łożysko, często odkręcona nakrętka koła kompresji. Niestety, w takim wypadku wymiana TB na nowe lub regenerowane bez ingerencji w naprawę i oczyszczanie układu smarowania zakończy się kolejnym uszkodzeniem TB. Mimo tego, że ufasz swojemu mechanikowi -  zwróć mu na to uwagę. Zalecamy nie oszczędzać na  wymianie pompy oleju w tych silnikach, bo za naprawę TB zapłacisz 2 razy.. W przypadkach takich  jak na zdjęciu, konieczne jest chemiczne oczyszczenie całego  układu smarującego.


3. Brudny olej, doprowadza  do zniszczenia bieżni wałka. Taki element nadaje się wyłącznie do wymiany na nowy.  Po awarii tego typu sugerujemy dodatkową wymianę oleju oraz filtra oleju po niskim przebiegu (30-100km). Pozwoli to oczyścić układ smarowania z zanieczyszczeń, redukujemy więc ryzyko powtórnej awarii.


4. Możliwa nadmierna prędkość obrotowa układu wirującego spowodowała oderwanie się fragmentu łopatki koła turbiny. Skutkiem było gwizdanie turbosprężarki, niewyważenie układu wirującego i uszkodzenie TB. Przyczyn takich awarii należy szukać w nieszczelnościach układu ssącego,  niewłaściwym działaniu elektrozaworu sterującego pracą TB, zapieczeniem kierownic VNT, czujnika ciśnienia doładowania.  Często z powodu wadliwie działającego układu podciśnień - elektrozaworu (lub zapieczenia VNT ) dochodzi do ukręcenia wałka spowodowanego nadmierną prędkością obrotową. Jeżeli wałek ma przebarwienia (brąz-fiolet) to znaczy, że po zamontowaniu regenerowanej TB należy koniecznie sprawdzić układ smarowania pod kontem drożności (smok)5. Czasem się zdarza, że na pierwszy rzut oka nie widać, że TB jest uszkodzona. Część łopatek Turbiny jest schowana wewnątrz obudowy. Po rozmontowaniu okazuje się, że łopatki zostały uszkodzone poprzez wpadnięcie ciała obcego, lub przekroczoną prędkość obrotową spowodowaną uszkodzeniem systemu sterowania.  Zazwyczaj jednak taki stan wirnika jest spowodowany urwaniem się klapy regulującej długość kolektora ssącego. (często w alfa, fiat, opel 1.9 jtd, które posiadają owe klapy)6. Brak wystarczającego smarowania powoduje uszkodzenie bieżni.  Widoczne jest przy tym często przegrzanie wałka., zmianę koloru metalu poprzez brązowy, czerwony, niebieski do fioletowego, oraz brązowy/złoty materiał z łożyska na bieżni wałka. Przed uruchomieniem silnika na naprawionej TB zaleca się sprawdzenie smoka, wymianę pompy oleju.7. Uszkodzenie wewnętrznej bieżni łożyska oporowego świadczy o przeciążeniu turbosprężarki poprzez nadmierną prędkość obrotową wirnika spowodowaną uszkodzeniem actuatora, elektrozaworu sterującego (vnt), brudnego filtra powietrza,  nieszczelnością w układzie dolotowym, dziurawą chłodnicą powietrza, jazdą z nieszczelnym układem ssącym (syczenie) itp.8. Brudny olej lub jego brak powoduje uszkodzenie bieżni łożysk. Koksowanie oleju. (zatkany smok, uszkodzona pompa oleju, zatkany układ wydechowy)9. Przekroczona prędkość obrotowa układu wirującego. Koła kompresji są wykonane ze stopu metali lekkich.  Każde koło kompresji jest skonstruowane do działania w odpowiednim zakresie temperatur i obrotów. Jeżeli z powodu np: uszkodzonego czujnika ciśnienia doładowania, nieprawidłowego działania sterowania VNT (uszk. elektrozawór + cz. ciśn. doładowania) lub samozapłonu oleju silnikowego w komorach spalania silnika (wejście silnika na wysokie obroty bez możliwości wyłączenia silnika kluczykiem)  - Układ wirujący osiągnie obroty, do których nie jest skonstruowana dana TB. Efekt widać na kole kompresji od spodu - wyraźne zmiany struktury metalu. W skrajnych przypadkach - tak jak na zdjęciu wyżej - widać pofałdowania.  Może również dojść do rozerwania koła kompresji na części.


10. Na zdjęciu wyżej widać uszkodzony rowek, w którym pracuje pierścień uszczelniający po stronie gorącej (turbiny). Takie uszkodzenie powstaje w wyniku powstania luzu wzdłużnego/osiowego. (patrz foto nr 7.) Podobnie się dzieje, jeżeli w miejscu uszczelnienia  wybuduje się węgiel powstały ze spalonego oleju. Dzieje się tak gdy nie wystudzamy turbospreżarki. Powstały węgiel jest na tyle twardy, że uszkadza to miejsce. Po oczyszczeniu wałka często okazuje się, że szerokość rowka nie trzyma wymiaru i musimy wymienić ten element na nowy.


W niektórych modelach samochodów  np. Peugeot Boxer / Citroen Jumper 2.5 td /1.6 HDI /1.6 TDCI i inne,  występuje dodatkowy filtr oleju   znajdujący się w przewodzie doprowadzającym olej do turbosprężarki. Jeżeli turbosprężarka uległa  uszkodzeniu należy koniecznie ów filtr wymienić lub usunąć przed zamontowaniem nowej/regenerowanej Turbosprężarki!  (mocowanie linii oleju w bloku
silnika) Ważne jest by dostosować się do naszych wytycznych, oczyścić układ olejowy, wymieniać olej co 10tys.km mimo, że w instrukcji twierdzą, że co 30tys...
Klasyka.. czyli minimum wiedzy o wyciekach oleju z turbosprężarki.