<!-- TURBO -->
style="display:inline-block;width:200px;height:200px"
data-ad-client="ca-pub-4667959227493640"
data-ad-slot="6248938895">

regeneracja turbosprężarek, naprawa, turbo, actuator, mieszek, łożyska, wyważarka, Łask, Sieradz, Zduńska wola, Piotrków, Bełchatów, Tuszyn, Szczerców, Łódź, Pabianice, Wieluń, Poddębice, Kutno, Włocławek, Radomsko Renault, VW, BMW, VOLVO, MERCEDES, FIAT, GOLF, LAGUNA, saab, MITSUBISHI, VOLKSWAGEN, VW, MAZDA, RENAULT, SCENIC, GT1749V, VNT, KKK, GARRETT, 1544, LANCIA, volkswagen hyundai, kia, daewoo, alfa romeo, audi, isuzu, opel, mitsubishi, PERKINS, toyota, skoda

Co powinien wiedzieć Twój mechanik

Uwaga! Przed uruchomieniem turbosprężarki należy koniecznie!! usunąć usterkę, która spowodowała konieczność przeprowadzenia naprawy lub wymiany turbosprężarki.

Być może Twój mechanik jest fachowcem… - Masz szczęście. Jeżeli nie jesteś tego pewien, upewnij się, że wie na co zwrócić uwagę przy montażu zakupionej, bądź regenerowanej turbosprężarki.

 1. Jeżeli są ślady oleju w części ssącej turbosprężarki, należy wyczyścić wszystkie przewody ssące, oraz chłodnicę powietrza. Należy sprawdzić mocowania całego układu dolotowego, gdyż nieszczelności, oraz zabrudzenia mogą spowodować dziwne dźwięki lub nawet mogą doprowadzić do ponownej awarii turbosprężarki.
  Częstą przyczyną awarii jest przejście filtra oleju w tzw. bypass. Filtr oleju posiadają zawór obejściowy, który chroni silnik przed sytuacją, w której brudny filtr oleju traci swoją drożność. Zawór ten (by nie zabić motoru) pozwala obejść filtrowanie i dostarczyć olej do silnika mimo zapchanego filtra. Praca brudnego filtra oleju w trybie obejścia (by-pass) prowadzi do przedostawania się zanieczyszczeń do obiegu oleju i w rezultacie do podawania zanieczyszczeń do łożyskowania turbosprężarki. Może to być powtórną przyczyną uszkodzenia Turbosprężarki! jeżeli nie oczyścimy układu smarowania.  Należy zwrócić uwagę na linię doprowadzającą olej do turbosprężarki. Zdarza się, że jest ona wyposażona w filtr oleju (patrz foto). Należy go wymienić, lub dokładnie oczyścić.  Trzeba mieć świadomość, że pompa oleju, która pracowała na sucho (zatkany smok) nie nadaje się do ponownego użycia.  Pasowanie łożysk w TB to 0,04mm ... Łatwo zrozumieć, że nawet najmniejsze drobiny metalu, oderwany nagar itp. potrafią uszkodzić TB.

 2.  Kolejną częstą przyczyna awarii turbosprężarki jest złe działanie pompy oleju. (Niewłaściwe ciśnienie). zdarza się, że tzw. Smok, który zasysa olej z miski olejowej jest zanieczyszczony i utrudnia pracę układu smarowania!

  Wymiana turbosprężarki na nową nie usuwając tej przyczyny skończy się ponowną awarią!. Kontrolka na tablicy rozdzielczej pokazuje tylko ciśnienie minimalne - nie pokazuje czy ciśnienie oleju jest właściwe przy 5000 obr/min.

  Należy zwrócić szczególną uwagę na kolektor wydechowy – czy nie jest popękany, czy nie istnieje ryzyko oderwania się jego fragmentów, które mogły by spowodować zniszczenie turbosprężarki.

  Koniecznie załóż nowe uszczelki przed turbosprężarką. NIE WOLNO STOSOWAĆ PAST, ORAZ SILIKONÓW USZCZELNIAJĄCYCH!! – jeżeli po stwardnieniu spowodowanym temperaturą wpadną w wirnik koła turbiny - mogą uszkodzić łopatkę doprowadzając do niewyważenia układu wirującego. Silikon lub teflon uszczelniający dopływ oleju najpewniej oderwie się... i .. wpadnie do kanału olejowego i zatka dopływ oleju do któregoś łożyska - czeka Cię kolejna droga naprawa!

 3. Należy sprawdzić poprawność działania pompy oleju (zmierzyć ciśnienie)
 4. Jeżeli samochód wyposażono w zawór EGR należy upewnić się, że działa on prawidłowo.
 5. Konieczna jest wymiana oleju w silniku, wraz z jego filtrem.
 6. Należy wymienić filtr powietrza oraz usunąć zanieczyszczenia z układu dolotowego.
 7. Należy wstrzyknąć około 3 cm3 czystego oleju silnikowego do środka korpusu turbosprężarki przez zasilający otwór olejowy. Podczas wstrzykiwania należy obracać wirnik w celu rozprowadzenia oleju wewnątrz turbiny.
 8. Zamontuj turbosprężarkę do silnika z wykorzystaniem nowych uszczelek (nie należy jeszcze dokręcać przewodu odprowadzającego olej turbosprężarki).
 9. Napełnij olejem obwód smarowania turbosprężarki, obracając rozrusznikiem wał korbowy silnika, przy odłączonym zasilaniu cewki zaworu odcinającego pompy wtryskowej. (W przypadku silników niskoprężnych odłącz zasilanie cewki zapłonowej). Przerwanie ww. czynności powinno nastąpić w momencie pojawienia się świeżego oleju w otworze odprowadzającym olej z korpusu turbosprężarki.
 10. Po wcześniejszym sprawdzeniu szczelności oraz drożności przewodu odprowadzającego olej połącz go z turbosprężarką.
 11. Po uruchomieniu silnika pozostaw go co najmniej 30 sekund na biegu jałowym w celu napełnienia przewodów olejowych turbosprężarki.
 12. W samochodach wyposażonych w turbosprężarki typu VNT - (zmienna geometria łopatek), oraz gdy turbosprężarka sterowana jest elektrozaworem, (zamkniecie obwodu by-pass sterowane podciśnieniem),  należy koniecznie sprawdzić poprawność działania układu podciśnień. Układ ten składa się z pompy podciśnienia (vaccum pomp), obwodu przewodów doprowadzających podciśnienie, oraz elektrozaworów sterujących EGR, oraz Turbo. Układ ten jest połączony z  mechanizmem servo hamulców. Jeżeli układ ten nie będzie szczelny,  pompa Vac. będzie zużyta (poprawnie zazwyczaj -0,9bar), lub elektrozawór będzie uszkodzony - turbosprężarka będzie przeładowywać, co doprowadzi do przechodzenia sterownika silnika w tryb awaryjny, lub gdy połączymy ta usterkę z usterką czujnika ciśnienia doładowania - doprowadzi do uszkodzenia/zniszczenia TB.  Jest to typowa wiosenna usterka, doprowadzająca do przegrzania TB lub przekroczenia prędkości obrotowej skutkującym urwaniem wirnika, lub uszkodzeniem uszczelnienia koła turbiny spowodowanym nadmierna prędkością i temperaturą pracy.   Należy zmusić mechanika, by sprawdził owy obwód wakuometrem, by mieć pewność poprawnego działania TB.   
 13. WAŻNE! Jeżeli auto jeździło dobrze i przestało, ale nie ma luzu na wirniku, a mechanik twierdzi, że wystarczy przekręcić śrubkę regulującą zawór TB i będzie dobrze - zabieraj auto i uciekaj....  :)  Jest wiele sposobów sterowania TB i mogą one wprowadzać mechaników w błąd. Lepiej zadzwonić i zorientować się co może być tego przyczyną. 
 14. Pojawiły się na serwisach internetowych  zestawy CHRA do samodzielnego montażu... no tak.. tylko że podczas montażu CHRA można popełnić wiele błędów, które się zemszczą złą pracą (ustawienie TB)  - co zazwyczaj zmusza do ponownego demontażu i regulacji TB lub nawet jej ponownym uszkodzeniem. Czasami ustawienie TB zajmuje nawet nam kilkanaście i więcej  minut - mając dane regulacyjne i wiedzę nie zapisaną nigdzie w internecie....  Będzie taniej o parę złotych, ale czy o to chodzi?  Nie będzie - po takiej naprawie - żadnej diagnozy dotyczącej prawdopodobnych przyczyn i koncepcji poprawy stanu działania TB i co? .... i zapraszamy wtedy do serwisu TB .. czy to taniej ??

PRZY MONTAŻU TURBOSPRĘŻARKI NIE MOŻNA UŻYWAĆ SILIKONÓW ORAZ PAST USZCZELNIAJĄCYCH.
tel. 603 935 324